wz
.: Škoda Auto :.
 Hlavní stránka
 Aktuality
 Tuning
 Download
 Odkazy
 Kontakty
.: Modely :.
 Fabia
 Octavia
 Roomster
 Superb

.: Články :.
.: Reklama :.
Kvalitní a levná škoda octavia combi od Auto ESA.
Kolik stojí autofólie vám prozradí ceník fólií na auta
.: Motosport :.
 Zpravodajství
 Výsledky
 Kalendár
 Tým
 Fotogalerie
 Fabia WRC
.: Designové studie :.
 Yeti I
 Yeti II
 Roomster
 Tudor
 Fabia Paris
.: Škoda oficiálne :.
 Firma & logo
 Mladá Boleslav
 Objekty
 Zákaznické centrum
 Museum
 Prehled modelu
.: Za méne než 1000 EUR 31 státy Evropy :.
Škoda Fabia s novým motorem 1.4 TDI na úsporné jízde, dlouhé 18 000 km.
Mistr sveta v úsporné jízde, Gerhard Plattner vyrazí s vozem Škoda Fabia 1.4 TDI z Hamburku, vybaven pouze 1000 EUR, na cestu po 31 zemích Evropy, pri níž urazí 18 000 kilometru.
Cílem je, aby z techto 1000 EUR na pohonné hmoty ješte neco privezl domu.


Jak daleko se automobilista dostane s 1000 EUR na pohonné hmoty? Tuto otázku se bude v následujících týdnech zodpovedet Eco-Driver Gerhard Plattner. Vybaven mešcem s 1000 jednoeurových mincí vyrazí 7. listopadu 2005 se Škodou Fabia z Hamburku na ctyrtýdenní cestu, která povede prakticky kolem celé Evropy. Kvuli aktuálnímu rocnímu období bude Fabia vybavena zimními pneumatikami, což sice zvýší bezpecnost, ale také spotrebu. "V tuto dobu by z duvodu nízkých teplot byla jízda na šetrnejších letních pneumatikách z hlediska bezpecnosti nezodpovedná", ríká expert na úspory, který v rámci své tour na severu možná bude muset urazit nekolik tisíc kilometru po vozovkách, pokrytých ledem a snehem a který je presvedcen o tom, že mu z onech 1000 EUR na pohonné hmoty ješte neco zbude.
Plattner si pro svou cestu vybral Škodu Fabia TDI s novým tríválcovým motorem o výkonu 70 koòských sil a s prumernou spotrebou 4,7 litru na sto kilometru. Harmonogram, který je nutno v rámci jízdy kolem Evropy dodržet, kvuli mnoha predem naplánovaným termínum, je velice tesný. "Na loudání nebude cas", je si vedom specialista na dálkové trate, který se bude snažit o dosažení prumerné rychlosti vyšší než 80 km/h. "Ale to také není smyslem cesty. Spíše se má ukázat, že se Škodou Fabia TDI lze i za nepríznivých podmínek jet tak, aby byla dodržena prumerná normovaná spotreba 4,7 litru na 100 kilometru, nebo se dokonce dostat pod tuto hodnotu." To také bude nutné, protože pri prumerné evropské cene 1,20 EUR za litr nafty by 1000 EUR na cestu z Hamburku do Hamburku pres 31 státu nevystacilo.

Trasa Gerharda Plattnera povede z Hamburku do Dánska, Norska, ©védska, Finska, Estonska, Lotyšska, Litvy, Polska, ceska, Slovenska, Rakouska, Slovinska, Chorvatska, Maïarska, Rumunska, Bulharska, recka, Itálie, San Marina, Lichtenštejnska, ©výcarska, Monaka, Francie, ©panelska, Portugalska, Irska, Velké Británie, Belgie, Lucemburska, Nizozemí a zpet do Nemecky, na místo startu v Hamburku.
Aleš Vanek © Copyright 2001-2005